صفحات رویه

Sample imageصفحات رویه برای کابینت‌های زمینی و میزهای کانتر مورد مصرفی دارند. این صفحه‌ها در حقیقت سقفی برای کابینت‌های زمینی هستند.

انواع آن‌ها به این شرح هستند:
صفحات اچ پی ال (HPL)‌: این گونه از صفحات در حقیقت پر تنوع‌ترین رنگ‌ها را دارا هستند. HPL همان روکشی است که به صورت براق یا مات خش دار می‌باشد و روی ورق‌های ضخیم ام دی اف ( MDF ) یا نئوپان روکش می‌شوند. این صفحات در همان زمان نصب کابینت‌ها نسبت به مقدار مورد نیاز برش خورده و نصب می‌شوند و در سایزهای طولی 360 و 410 سانتی‌متر هستند. عرض این صفحات در استانداردهای 30‌، 60‌، 80‌، 90 موجود می‌باشد. تهیه ی یک صفحه ی HPL که روی ورق‌های MDF روکش شده باشند کار وقت گیری نیست به شرط آن که ابعاد آن 60 × 410 باشد. ابعاد دیگر را باید سفارش داد و معمولا 20 روز زمان تهیه را به تعویق می‌اندازد. لبه ی این صفحات می‌تواند نیم گرد و یا تماما گرد بوده و همچنین ضخامت تمام شده بین 32 میلیمتر تا 60 میلیمتر است. این نوع صفحات تقریبا ضد خش بوده و مقاومت مناسبی در برابر آب دارند مگر از جایی که برش خورده و آن قسمت حتما باید توسط چسب‌های سیلیکونی خوب عایق و آب بندی شده باشد. ایرادی هم که در این نمونه مواد هست از این قرار است که ترمیم پذیر نبوده و باید که به موقع بروز ترک یا اشکال جدی حتما تعویض شده تا آب از میان آن به درون قفسه‌های کابینت آشپزخانه وارد نشود. این مواد چنان چه قبلا هم توضیح داده شد از رنگ‌های متنوعی تهیه شده‌اند ولیکن برای کسانی که مایل هستند رنگ درب‌ها با صفحات کاملا یکی باشد، باید گفت که معمولا تعداد اندکی از آن‌ها همرنگی دقیقی با نمونه ی درب‌ها داشته و به این افراد پیشنهاد می‌شود که نزدیک‌ترین رنگ را انتخاب کنند. صفحات روکش HPL جزء صفحات نسبتا ارزان می‌باشد.
صفحات ام دی اف ( MDF )‌: صفحاتی از این قبیل که دارای روکش ملامینه بوده در واقع همان نمونه ی تهیه شده از نوع درب‌ها هستند که دو MDF 16 یا یک MDF 32 میلی‌متری را به دلیل یکرنگی قطعی درب و صفحه مورد استفاده قرار می‌دهند. این نوع صفحات در ابعاد متفاوت و غیر استانداردی تهیه می‌شود و البته سایز نهایی آن‌ها 183 × 360 سانتی‌متر مربع می‌باشد. لبه ی بیرونی این صفحات را به دلیل برش هایی که توسط اره زده می‌شود و مغزی ام دی اف آن پیدا می‌شود، برای استحکام بیشتر با نوارهای از جنس پی وی سی ( PVC ) پوشش داده که این مورد باعث می‌شود برخی طراحان، رنگ نوار پی وی سی را از گونه ی دیگری انتخاب کرده و سایه روشن یا همان کنتراستی را به رنگ آمیزی داخل دکوراسیون آشپزخانه بدهند. این نمونه صفحات هم از نوع صفحات ارزان می‌باشد و همین طور تنع رنگی بسیاری دارند. ویژگی آن‌ها با نوع درب‌های MDF یکی بوده و سبک خاصی برای طراحی به حساب نمی‌آیند و تکرار می‌کنیم که MDF محصولی با عایق 100% در برابر آب محسوب نمی‌شود و تنها مقاومتی که دارند در برابر شرجی هوا و رطوبت کم می‌باشد.
صفحات فابر گلاس: این نوع صفحات در برابر حرارت بسیار آسیب پذیر بوده و تنوع رنگی بسیار محدودی دارند. ارزانترین و پر ایراد‌ترین نوع رویه‌های کابینت محسوب شده و طراحان مدرن کابینت دیگر از این محصول استفاده نمی‌برند. جایگاه این نوع محصولات دیگر در آشپزخانه نیست ولی برخی کابینت سازان غیر متخصص به دلیل ارزانی از آن بهره می‌گیرند.
صفحات از جنس سنگ: همانطور که می‌دانید سنگ‌های زیادی در گذشته برای پوشش دادن سقف کابینت آشپزخانه‌ها به یاری کابینت سازان می‌آمد. بهترین کیفیت را سنگ می‌دانستند ولی طبع سرد آم مورد پسند کاربران آشپزخانه‌ها نبود. این محصول به دلیل مقاومتی که دارند هنوز هم در آشپزخانه‌های صنعتی استفاده می‌شود ولی کاربرد آن در طراحی‌های مدرن از بین رفته است. بیشترین استفاده ای که هم اکنون در آشپزخانه‌ها دارند مربوط به طراحی‌های عمدی از نوع کلاسیک و کهنه کاری می‌باشد. ایراد بزرگی که سنگ دارد این است که در برابر سرما و گرما دچار شکستگی یا ترَک می‌شوند و ترمیم پذیر هم نیستند و باید تعویض شوند. این ایراد را در نمای سنگی بیرونی در اماکنی که چنین طراحی ای را دارند به وفور می‌توان دید. این نوع محصول تقریبا گران بوده و نمونه هایی چون سنگ‌های مرمری گرانیت و‌... دارند. هر چه رگه‌های داخل سنگ‌ها کمتر بوده و در عوض دانه‌های رنگی بیشتری داشته باشند ترکیب جالبتری به کار خواهند بخشید.
صفحات اکریلیک سخت ( Solid Surface )‌: صفحات سالید سورفیس که به کرین – Korean معروف هستند ابتدا توسط وارد‌کنندگان از کشور کره وارد شد و هم اکنون به همین نام یعنی صفحه یا سنگ کرین معروف هستند که نشانه کره ای بودنشان است. شرکت‌های معروف سامسونگ و ال جی این مواد را برای استفاده رویه کابینت‌ها تهیه کرده‌اند که البته موارد استفاده دیگری هم دارند. این صفحات از مواد اکریلیکی بوده و کاملا عایق مناسبی در برابر مواد چربی و مایعات از جمله آب هستند. با توجه به شباهتی که به سنگ دارند ولی از لمس آن‌ها طبع سرد سنگ را حس نمی‌کنیم و تنوع رنگ نسبتا زیادی دارند. این صفحات با توجه به کار بیشتری که می‌برند معمولا زمان تهیه و نصب کابینت آشپزخانه را برای یک تک واحدی به 40 روز می‌رساند! صفحات سالید سورفیس اکریلیک یا کرین‌ها را می‌توان نوع جدیدی از مواد ساخت کابینت آشپزخانه دانست و تا بدین جا سلایق بسیاری از مصرف‌کنندگان را به خود جلب کرده اند. این صفحات سخت به ضخامت یک سانتی‌متر بوده ولی با توجه به امکان ابزار خوری آن‌ها می‌شود نمای کار را طوری نشان داد که حتا 30 سانتی‌متر و بیشتر هم ضخامت دارند! به دلیل ابزاری که در دسترس می‌باشد، در تنها نمونه ای از صفحات که می‌شود اشکال منحنی را با ظرافت هر چه بیشتر تهیه نمود همین‌ها می‌باشند. پس نتیجه این می‌شود که این نوع صفحات قابلیات و ویژگی‌های بسیاری نسبت به دیگر صفحات دارند و در ردیف بهترین نوع مواد برای این کار قرار می‌گیرند. قیمت بالای این محصول گاهی مانع تهیه آن برای مصرف‌کنندگان می‌شود.
صفحات ئیگری همچون شیشه و چوب و استیل هم برای کابینت‌ها استفاده می‌شود که برای مصارف حرفه ای نیست و دلایلی از جمله نیاز ویژه یا طراحی به سبب زیبایی را شامل می‌شود.

 

مطالب اخیر

بازگشت به بالا
جوملا فارسی توسعه و پشتیبانی توسط گروه نرم افزاری جوملا
حامی پروژه ملی جوملا فارسی شرکت نوید ایرانیان