جک و بالابر

Sample imageدر طراحی کابینت آشپزخانه، جک و بالابر‌ها خود نوعی لولاحسوب می‌شوند که به بهینه‌سازی و ابتکار عمل در طراحی و نحوه استفاده از آشپزخانه کمک شایانی می‌کنند.

انواع آن‌ها به این شرح می‌باشد:
1. جک پمپی وظیفه هدایت دربهای افقی برای کابینت‌های دیواری یا در ارتفاع بالای 140 سانتی‌متری را به بالا دارند. یعنی دربی را از پایین کمی به سمت صورت و بالای سر کاربر تا زاویه 90 درجه و موازی با سقف هدایت می‌کند و به این شکل دیگر در مزاحمتی در اطراف صورت و دست نداشته و به راحتی می‌توان وسیله ای را داخل یا خارج از کابینت برد. این نوع جک‌ها نمونه‌های ارزانی تلقی محسوب می‌شوند.
2. جک بالابر یا Soft Lift که ععملکردی مشابه جک پمپی داشته ولیکن درب را علاوه بر بالا بردن، در زاویه ی حدودا 45 درجه از سقف قرار می‌دهد و آزادی عمل بیشتری را نسبت به جک پمپی فراهم می‌کند. باید یاد آوری کرد که جک پمپی را می‌توان برای دو درب که روی هم سوار شده‌اند استفاده کرد (کابینت دیواری ای را در نظر بگیرید که به جای پهلوها دو درب باز شو از پایین به بالا دارند) ولی در استفاده از جک سافلیفت تنها یک کابینت دیواری باید چنین جکی داشته و بالاتر از آن دیگر نمی‌شود کابینتی را نصب نمود. این نوع جک‌ها نمونه‌های پر بهایی هستند ولیکن طراحی آشپزخانه ای لوکس و مدرن را باعث می‌گردند.
3. جک جمع شو یا اونتوس ( Aventos ) که دو درب را به آن متصل کرده و با یک حرکت دو درب را از جلوی قفسه‌ها رو به بالا حرکت می‌دهیم و هر جا که مایل باشیم متوقف می‌شوند. درب پایینی به همراه درب بالایی وقتی رو به بالا بروند در حقیقت فضایی با حداکثر 90 × 100 سانتی‌متر را بدون مزاحمت درب‌ها در اختیار کاربر می‌گذارد. برخی از انواع جک‌های اونتوس تنها توانایی حمل یک درب را دارند.
4. جک داشبوردی که همانطور که از نام آن پیداست می‌تواند دربری را که البته پایین تر از ارتفاع 140 سانتی‌متر باشد را همچون حرکت درب داشبورد ماشین به پایین و موازی با کف باز کند. البته این نمونه از جک‌ها چندان فراگیر و پر مصرف نیستند و دارای اشکالاتی در استفاده برای کاربر بوده و فقط در مواقع ضروری یا طراحی‌های خاص مورد استفاده دارند.
5. جک اتوبوسی یا Lifter که ابتدا درب را چند سانتی‌متر به جلو آورده و سپس موازی با دیوار به بالا هدایت می‌کند. این نوع جک برای خرکت دادن تنها یک درب هست و عملکرد جالبی دارند و می‌توان از نوع جک‌های نسبتا گران دانست. البته توجه داشته باشید که در برآورد قیمت‌ها می‌توان از همین نوع جک‌ها و دیگر محصولات استفاده کرد و از نوع مشابه نامرغوب و ارزان قیمت که مجموعه ی صنعتی و طراحان هنر کابین از اعلام نمونه‌های نامرغوب و معرفی آن‌ها خودداری می‌کنند.
6. جک ساعتی که همانند عملکرد جکهای پمپی می‌باشد ولی برای درب هایی استفاده می‌شوند که حامل شیشه در یک قاب آلومینیومی هستند.

 

مطالب اخیر

بازگشت به بالا
جوملا فارسی توسعه و پشتیبانی توسط گروه نرم افزاری جوملا
حامی پروژه ملی جوملا فارسی شرکت نوید ایرانیان